fot. Michał Adamowicz IMAGENCY
Bluzy, swetry, sweterki. Z kołnierzem, z golfem, zakładane przez głowę, zapinane na zamek lub guziki. Bezapelacyjnie kochamy je wszyscy od lat. A co to jest kardigan?
Kardigan w modzie znany jest od XVIII wieku, kiedy to pod postacią okryć wierzchnich zapinanych na guziki pojawił się po raz pierwszy u brytyjskich żołnierzy w Wojnie Krymskiej. Generał James Thomas Brudenella, zwany również hrabią Cardiganem, zwycięsko poprowadził armię w bitwie pod Bałakławą i właśnie na jego cześć nazwany został nowy rodzaj swetra. Współcześnie kardigan przybrał formę bezkołnierzowego, zapinanego na guziki lub zamek swetra albo luźnego okrycia bez żadnego zapinania.
Skoro krótką lekcję historii mamy już za sobą, to przejdźmy do najważniejszego – jak dobrze dobrać kardigan oraz kiedy w ogóle go nosić? Zacznijmy od drugiego pytania, na które odpowiedź jest bardzo prosta. Kardigan nosić możemy zawsze. Jest idealnym dopełnieniem kreacji zarówno casualowej jak i eleganckiej.
Na co dzień świetnie sprawdzi się z jeansami, białym lub czarnym bawełnianym t-shirtem i pastelowymi sneakersami lub z koszulą, najlepiej w jednolitym kolorze. Jeżeli wybierasz się na uczelnię albo do pracy, warto postawić na kardigan w stonowanych barwach – czerń, biel, beż i szarość – do tego eleganckie mokasyny lub oksfordki, zwiewna koszula i skórzana torebka. Takie połączenie gwarantuje, że poczujesz się szykownie, a zarazem komfortowo.
W przypadku bardziej oficjalnej uroczystości, takiej jak wesele lub randka, kardigan warto połaczyć z sukienką – do zwiewnej wzorzystej warto dobrać go w stonowanym odcieniu, tak by nie przytłoczyć stylizacji. Z kolei jednobarwną sukienkę warto podbić kontrastowym kolorem – np. czerwona midi świetnie skomponuje się z szafirowym kardiganem. Gdy sukienka jest rozkloszowana najlepiej by sięgał on do linii bioder.

Szukając dla siebie najbardziej odpowiedniego kardigana warto zadać sobie dwa ważne pytania – jaki typ urody mam oraz jak wygląda moja figura? W przypadku figury klepsydry dobrze jest podkreślić talię wiążąc go w pasie, albo wybierając krótszy model. Ciemny pasek z ekoskóry do beżowego, grubo dzierganego kardigana oraz espadryle świetnie sprawdzą się na chłodniejsze letnie dni. Gdy twoje kształty przypominają jabłko postaw na długi kardigan z pięknym kołnierzem, który odwróci uwagę od niepożądanych niedoskonałości. W sytuacji figury gruszki warto, by długość sięgała do wysokości bioder, a wszelkiego rodzaju ozdoby powinny znajdować się w jego górnej części.
Gdy Twoja uroda zalicza się do typu wiosny, najlepiej żeby kardigan był w jasnych odcieniach – kremowe biele, jasna szarość, delikatny fiolet lub błękit, oliwka. Bardzo dobrym sposobem na podbicie Twojego looku będzie dobór mocnej czerwieni, która wspaniale kontrastuje z Twoją delikatną urodą. W przypadku urody jesiennej najlepiej sprawdzą się odcienie brązu, zielenie, ecru, czerwień i złoto. W tym przypadku strzałem w dziesiątkę będzie ciepło-beżowy kardigan. Jeżeli najlepiej wyglądasz w pudrowych różach, popieleach i błękitach to jesteś w typie lata i właśnie w takie kardigany powinnaś celować. Czernie, granaty, czyste biele, srebro są kolorami typowymi dla zimowej urody. Tutaj najlepiej sprawdzi się klasyczny np. czarny kardigan przeszyty na przykład srebrną nitką.
Kardigany są również niezbędnym elementem męskiej garderoby, dlatego nie wolno o nich zapominać. U mężczyzn najlepiej, gdy dopasowane są do szerokości ramion, a połączyć je można z t-shirtem albo koszulą i krawatem. Ważną zasadą jest to by długość rozpinanego modelu zakrywała pasek u spodni.
Kardigany zakorzeniły się we współczesnej modzie przyjmują najróżniejsze formy – od klasycznych, przez takie wiązane w pasie, z pojemnymi kieszeniami czy kolorowymi guzikami, kończąc na takich przeplatanych złotymi nićmi. W każdej szafie powinien znajdować się przynajmniej jeden egzemplarz, by idealnie dopełnić jesienno-zimowe stylizacje lub te lekkie i zwiewne na lato. Znajdziesz je również w kolekcji Nowa Era Folku by Devono.